سمپاشی مزارع

نکاتی درباره سمپاشی مزارع

سمپاشی مزارع به عملیاتی اطلاق می شود که مقداری سم و آب مخلوط شده و با استفاده از تجهیزات مختلف به صورت اسپری بر روی محصولات کشاورزی اسپری می شود. این روش می تواند برای از بین بردن آفات و همچنین علف های هرز بسیار مفید باشد. بدین ترتیب می توان به این نتیجه رسید که سالانه حجم بسیار وسیعی از مزارع نیاز به سمپاشی داشته و همین امر باعث شده تا تحقیقات گسترده ای برای ساخت تجهیزات مدرن سمپاشی مزارع انجام شود.

سمپاشی مزارع گندم، کلزا و سایر محصولات کشاورزی کمک می کند تا دیگر نیاز به ورود انسان و یا تجهیزات مختلف مانند تراکتور به داخل زمین نباشد. معمولا ارتفاع بلند برخی از محصولات کشاورزی و شکننده بودن آنها باعث می شود تا در صورت ورود تراکتور و یا کارگر به داخل زمین، بخش قابل توجهی از محصولات دچار شکستگی و یا خوابیدگی شود. برای اینکه بتوان بهترین انتخاب را برای روش سمپاشی داشت، نیاز است تا همه روش ها را به خوبی بشناسیم. در این صورت می توان با توجه به نیاز و بررسی مزایا و معایب هر کدام از روش ها، بهترین آنها را انتخاب کرد.

سمپاشی مزارع با پهپاد

یکی از مدرن ترین روش های سمپاشی که در سال های اخیر با استقبال بسیار خوبی نیز همراه بوده است، سمپاشی مزارع است. سمپاشی مزرعه گندم، کلزا و… با استفاده از پهپاد می تواند مزایای بسیار زیادی را برای کشاورز به همراه داشته باشد. سمپاشی مزارع با استفاده از پهپاد می تواند از تخریب مزرعه و محصول کشاورزی به خوبی جلوگیری کند. این موضوع در سایر روش ها معمولا امکان پذیر نبوده و به همین خاطر می توان آن را یکی از برتری های اصلی پهپاد به سایر روش های سمپاشی دانست. مزارع همجوار نیز در این روش هیچ گونه آسیبی نخواهند دید. علاوه بر این ها استفاده از پهپاد به محیط زیست نیز هیچ گونه آسیبی وارد نمی کند. با استفاده از این روش کشاورز از آسیب های احتمالی ناشی از برخورد با سم در امان می باشد. سرعت سمپاشی با استفاده از پهپاد بسیار خوب بوده و این موضوع باعث می شود در طول روز بتوان مزارع بسیار زیادی را سمپاشی کرد. نفوذ سم، جلوگیری از هدر رفتن سم و دقت سمپاشی در این روش نیز در بالاترین سطح ممکن قرار دارد.

سمپاشی مزارع با هواپیما

سمپاشی با هواپیما یکی دیگر از روش های سمپاشی مزارع به شمار می رود. هر چند این روش برتری هایی نسبت به برخی از روش های سمپاشی دارد، اما باز هم در برابر روش اول یعنی استفاده از پهپاد دارای ضعف های بسیار زیادی است. در روش سمپاشی با استفاده از هواپیما همانند استفاده از پهپاد هیچ گونه تخریبی در مزرعه و محصول و ایجاد نمی شود. سرعت سمپاشی در این روش نیز بسیار بالا بوده و گاهی اوقات سرعت سمپاشی با هواپیما به مراتب از سمپاشی با پهپاد نیز بیشتر است.

در روش سمپاشی با هواپیما کنترل خاصی وجود نداشته و ممکن است به مزارع همجوار آسیب برسد. بدین ترتیب در هر مکانی نمی توان از این روش استفاده کرد. معمولا زمانی که مزارع بسیار زیادی در کنار هم باید سمپاشی شوند، کاربرد دارد. سمپاشی با استفاده از هواپیما ممکن است به محیط زیست نیز آسیب هایی وارد کند. گاهی اوقات ممکن است در این روش سلامتی کشاورز نیز با خطر مسمومیت مواجه شود. میزان نفوذ سم در این روش بسیار کم است. مقدار زیادی سم در روش سمپاشی مزارع با هواپیما هدر می رود. در کل دقت سمپاشی در این روش بسیار کم است.

سمپاشی دستی

سمپاشی دستی یکی دیگر از روش های قابل استفاده برای مزارع می باشد. سمپاشی دستی با استفاده از انواع سمپاش معمولی، موتوری و شارژی قابل انجام است. در این روش می توان از تخریب مزرعه و محصول تا حدود زیادی جلوگیری کرد. زیرا هر فردی می تواند پای خود را از محصولات عبور داده و آسیبی به آنها نرساند. همچنین با کمی دقت می توان از آسیب رسیدن به مزارع همجوار نیز جلوگیری کرد. میزان نفوذ سم در این روش قابل قبول بوده و می توان جواب مناسبی از سمپاشی با این روش دریافت کرد.

هر چقدر هم که در این روش دقت بشود، باز هم نمی توان از هدر رفتن سم و آسیب رسانی به محیط زیست جلوگیری کرد. دقت سمپاشی در این روش کم بوده و همین امر یک ضعف بزرگ برای سمپاشی مزارع به صورت دستی می باشد. علاوه بر دقت سمپاشی، سرعت سمپاشی نیز در این روش بسیار کم بوده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. سلامتی کشاورز در این روش به شدت در خطر بوده و حتی الامکان بهتر است از این روش برای سمپاشی استفاده نشود. در این روش حتی اگر از بهترین سم علف کش نیز استفاده شود، باز هم نمی توان بهترین نتیجه ممکن را دریافت کرد.

سمپاشی مزارع با تراکتور

سمپاشی با تراکتور یکی دیگر از روش های قابل استفاده برای سمپاشی مزارع می باشد. در این روش می توان از هر تراکتوری استفاده کرد. سرعت سمپاشی در این روش به مراتب از روش سمپاشی دستی بیشتر بوده، اما باز هم در برابر روش هایی مانند استفاده از پهپاد یا هواپیما، سرعت آن کم است. میزان نفوذ سم در این روش نیز از روش دستی بهتر می باشد.

با استفاده از این روش معمولا آسیب های جبران ناپذیری به مزرعه و محصول وارد می شود. در این روش نمی توان به ور صد در صد از آسیب به مزارع همجوار نیز جلوگیری کرد. آسیب هایی به محیط زیست نیز با استفاده از این روش سمپاشی وارد می گردد. در این روش مانند سمپاشی دستی جان کشاورز در خطر بوده و تماس مستقیم با سموم وجود دارد. مقدار زیادی سم در این روش هدر می رود که باعث ضرر و زیان به کشاورز می شود. دقت سمپاشی در روش استفاده از تراکتور کم بوده و این موضوع می تواند مشکل ساز بشود.

خدمات پهپادی اطلس

خدمات پهپادی اطلس در سال های اخیر توانسته است نیاز بسیاری از کشاورزان نقاط مختلف کشور را برطرف نماید. پهپاد اطلس با بهترین کیفیت ممکن و کمترین هزینه، سمپاشی مزارع مختلف را انجام می دهد. بدین ترتیب افرادی که قصد سمپاشی با کمترین هزینه و بهترین نتیجه را دارند، می توانند از خدمات پهپادی اطلس استفاده نمایند.